Szolnoki és szolnokmegyei almanach. Szolnok, 1926
A szerkesztő, Szabó Barna (1892-1944) által írt előszóban utalás történik az 1906-ban megjelent Szolnoki és JászNagykun-Szolnok vármegyei útmutatóra, melyet dr. Lánczi Sándor állított össze. A húsz évvel később, 1926-ban kiadott almanach ennek a folytatásaként készült el.
"Minden cim, ami az Almanachban van — pedig sok van élő organizmus, szívvel, szájjal, füllel, családdal, örömökkel és bánatokkal. Minden név, amely egymás alá, mellé, fölésorakozik, egy-egy katona neve, aki élet-halálharcot vív a kenyérért, a bánatos, máért, de egyúttal az örömös tegnapért, amely nem fukarkodott elismerésben — ha valaki megérdemelte, — a holnapért, amely bizonytalannak, sötétnek mutatkozik és a jövőért, amely meg kell, hogy hozza és meg is fogja hozni az összefogó, egyetakaró, összhangzó munka biztos
jutalmát: a jövő Magyarországát — a múlt Magyarországát." - írja Szabó Barna. Számára nem csupán adatgyűjtés volt az almanach összeállítása, hanem egy pillanatképet szeretett volna adni a Nagy Háború után Szolnokról. Kik azok, akik odavesztek a háborúban vagy a vörös terror áldozataként 1919-ben; hogy épült újjá a város.
A kötethez írt köszöntőjében dr. Tóth Tamás polgármester optimistán nézett előre és Szolnok fejlődését prognosztizálta előre. A névtár előtt dr. Veres István, a Magyar Királyi Állami Főgimnázium tanára foglalta össze a város történelmét röviden.
Az adattár sorra veszi Szolnok város intézményeit. A különböző hivatalok és hatóságok (M. kir. Pénzügyigazgatóság, Számvevőség, Adóhivatal, Pénzügyőrség stb); a tanügy, a M. kir. államvasutak, a Posta, a folyammérnökség vagy az Iparfelügyelőség tisztségviselőt. Megismerhető a névtárból a korabeli hitélet szereplői, valamint a különböző egyesületek és sportklubok tevékenysége is.
A korabeli reklámokkal és hirdetésekkel színesített kiadványt lapogaztva elénk tárul a városban álló üzletek, bankok, patikák sora. A Városháza földszintjén működő kereskedők neve mellett olvasható az 1920-as években üzemelő vendéglátó helyek leírása is egy-egy hirdetésben.
Érdekes adalék a korabeli helyi hír- és szaklapok kínálata, valamint a rádió- és telefonelőfizetők névsora. Előfizetési kérvényt a postahivataloknál kellett beadni. Az előfizetés elég költséges volt. Húsz-húszezer koronát kellett fizetni a kérvényezénél, majd a kiállított engedélyért, további harmincezer korona volt a havi előfizetési díj.
A gyárak és üzemek, valamint a legkülönbfélébb szolgáltatásokat működtető üzletemberek, vállalkozók története elevenedik meg a kiadványban, ahogy a szerkesztő, Szabó Barna is kívánta. Nem pusztán csak nevek és adatok szerepelnek az almanachban, hanem a két világháború között Szolnokon folyó gazdsági életbe, az itt élők mindennapjaiba is bepillantást nyerhetünk általa.
Az ismertetett kötet megtalálható a Verseghy Könyvtár Helyismereti gyűjteményében. Digitálisan pedig a Magyar Nemzeti Digitális Archívumban is elérhető.