Berta Ferenc: Gyógyszerészek, gyógyszertárak Szolnok városában 1774-1995. Szolnok, 2018.
Az ismertetőt készítette Liska Enikő könyvtáros, Verseghy Ferenc Könyvtár
Berta Ferenc, a Damjanich János Múzeum egykori gyűjteménykezelőjének jelen kötete a szolnoki gyógyszertárak történetét foglalja össze a kezdetektől a privatizáció koráig. A gyűjtemény a száraz tényeket érdekes újságcikkekkel, korabeli pletykákkal színesíti. A könyvben a patikák egykori helyének, működésének és fennmaradt tárgyi emlékeinek bemutatása mellett az őket működtető gyógyszerészeket, a szolnoki gyógyszerész-dinasztiákat is megismerhetik az olvasók. A kötetből kiderül, hogy a gyógyszerészek többsége elszegényedő nemesi családból származott, akik vállalták ezt a sok tanulással és munkával járó, de biztos megélhetést és társadalmi elismerést jelentő hivatást. Többségük vallásos neveltetést kapott és a polgári értékrend szerint élt.
A szerző többek között részletesen leírja, hogyan vált az első hadi gyógyszertár 1774-ben nyilvánossá, kik voltak az egyes patikák létrehozói és későbbi tulajdonosai, mely épületekben mikor működtek a gyógyszertárak, hogyan hatottak rájuk a világháborúk, és miként vészelték túl az államosítást.
Damjanich gyógyszertár - Verseghy Ferenc Könyvtár Képeslaptára
„Gyerekkorom óta rettegek a gyógyszerektől” – vallotta Berta Ferenc egy interjúban. A múzeumi munkája során azonban gyakran találkozott gyógyszerekkel, patikatörténeti emlékekkel, és elkezdte érdekelni ez a „hivatástudattal megáldott, zárt szakmai világ”. A gazdagon illusztrált kötet hét év kutatását összegzi. Oklevelek, gyógyszertári receptek, eszközök, tárolóedények, berendezési tárgyak sorát vonultatja fel a tanulmánykötet, de találkozhatunk alaprajzokkal, épületfotókkal és belső terek fényképeivel is.