Adalékok a Jászság történetéhez – 1919

Dr. Suba Györgyné: Az egyház ellen elkövetett visszaélések a Tanácsköztársaság idején a Jászságban. Jászapáti, 2019.

Írta: Károly Nóra, Verseghy Ferenc Könyvtár

A Jászságért” díjas és 2011 januárja óta a „Magyar Kultúra Lovagja” kitüntető címet viselő Suba Györgyné Kocsis Julianna a Jászok Egyesülete és számos jászsági helytörténettel foglalkozó szervezet tagja. Évtizedek óta kutatja a Jászság, kiemelten Jászapáti és Jászberény múltját. Publikációi rendszeresen jelennek meg a Redemptio, a Jász Újság és a Jászsági Évkönyv hasábjain. Több helytörténeti monográfia szerkesztésében működött közre és számos önálló művet jegyez.

A borítón Telek Béla rajza látható

2019-ben, a magyar proletárdiktatúra kikiáltásának centenáriumán jelent meg újabb kutatása, amely a Jászságban a katolikus egyház ellen elkövetett visszaéléseket mutatja be.

A Tanácsköztársaság, hasonlóan a későbbi Rákosi-korszakhoz, egyházellenes volt. Mindazokat, akik felemelték szavukat az egyházat, a vallásukat ért támadásokért "izgatás" címén elfogták és bebörtönözték. A rögtönítélő különítmények számos esetben végeztek ki ártatlan embereket vallásos meggyőződésük miatt.

Dr. Suba Györgyné alapos forráskutatást végzett. Többek között Kocsis István a jászberényi Nagyboldogasszony káplánjánakaz az egri főegyházmegyei levéltárban őrzött kéziratos naplóját is feldolgozta.

Dr. Suba Györgyné főbb munkái:

Tanyavilág, eltűnt világ I–II. kötet, Jászapáti-Jászivány. 2001.
Jászapáti képekben. 2004.
Vándorfy János Honismereti Szakkör 30 éve. 2006. 
Vallomások, egy eltűnő világ emlékei Jászapátin-Jásziványon. 2009.
Jászberény katolikus élete. 2010.
Vallomások a második világháborúról Jászapátin-Jásziványon. 2012.
Isten Országának munkásai Jászberényben. 2015.
Jászok Egyesülete Budapesten 1921–1946. 2017.

Kategória: 1919 megyei eseményei, Könyvespolc Címke: , , , , , ,