A családi albumok egyik meghatározó darabja a gyermekek elsőáldozásról készült képek. A Verseghy Ferenc Könyvtár Helyismereti gyűjteményében található fényképek és aprónyomtatványok közül most ezekből állítottunk össze egy csokorral.
Az elsőáldozás nem más, mint Jézussal való első találkozás az Oltáriszentségben. Az Oltáriszentség a hét szentség egyike, Jézus Krisztus teste és vére kenyér és bor formájában. Ebben a szentségben részesül az elsőáldozó, melyet minden esetben megelőz az első szentgyónás.
Elsőáldozó minden olyan katolikusként megkeresztelt ember lehet, aki a 7. életévét betöltötte. A felnőttkori megtérés esetét leszámítva elsőáldozásra általában gyermekkorban, általános iskola harmadik-negyedik osztályában kerül sor. Az elsőáldozás feltétele a rendszeres hittanórákon, elsőáldozási felkészítésen és a vasárnapi szentmiséken való részvétel. Ezáltal megszerezve a mélyebb vallási ismereteket Krisztus misztériumának megértéshez.
A megfelelő felkészülés után a szertartást általában minden év májusában vagy júniusában tartják meg szentmise keretében. Az elsőáldozás az egyházközség és a család ünnepe. Az elsőáldozási szentmisében a gyerekek az oltár körül kiemelt helyen foglalnak helyet. Bokáig érő, fehér ruhát viselnek, kezükben égő gyertyával már saját maguk újítják meg keresztségi fogadalmukat. A szülők imádságot mondanak a közösség előtt, melyben megköszönik Istennek, hogy gyermeket adott nekik és arra kérik, vigyázzon rá és az egész családra. Az ünnepi szentmisét szeretetvendégség (agape) követi, melynek előkészítésében a szülők is segédkeznek sütemény-, kakaó-, teakészítéssel.
Szöveg: Horváth Zsuzsanna. Album: Károly Nóra