1928 augusztusában mezőgazdasági és ipari kiállítást szerveztek Szolnokon az ipari kongresszussal egy időben. A szakmák szerint az iparosok tíz csoportban állítottak ki, valamint mezőgazdasági termékeket, állatokat és fogatokat is bemutattak három különböző helyszínen a városban.
A városi ipartestület és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Gazdasági Egyesület augusztus 12-étől 20-ig Harmai Miksa kereskedelemügyi és Mayer János földmívelésügyi miniszter fővédnökségével vármegyei ipari és mezőgazdasági kiállítást rendezett.
1928. augusztus 13-én nyitották meg a Vármegyei Ipari és Mezőgazdasági Kiállítást, amely áttekintő képet nyújtott a vármegye mezőgazdasági és ipari haladásáról.
Almásy Sándor főispán a kormány képviselőjének és a város polgármesterének, valamint a megye gazdasági előkelőségeinek jelenlétében nyitotta meg a kiállítást. dr. TóthTamás polgármester üdvözlő szavaiban utalt arra, hogy az öszszeomlás és a szanálás súlyos megpróbáltatások elé állította a szolnoki ipart és a mezőgazdaságot, de mégsem tudta megrendíteni. A főispán megnyitó beszédében szintén arra mutatott rá, hogy a vármegyei mezőgazdasági kiállítás nemcsak az ipar és a mezőgazdaság élni tudását bizonyítja.
A kiállításra felvonult a vármegye minden számottevő cége és vállalata
Öszterreicher Lipót és fia Nándor cég, — melyet ezelőtt harminchat évvel, 1892-ben alapítottak, — közismerten előkelő és művészi ízléssel berendezett pavillonjával vesz részt a kiállításon.
A cég szesz, rum és pálinka előállításával és likőrgyártással foglalkozik s ezt most mind felsorakoztatta a kiállításon. Az alapító halála után Klein Oszkár vette át a nagykiterjedésű üzemet, amelyet közismert agilitásával, nagy szaktudásával és szociális jótékonyságával tovább fejlesztett.
A cég produktumait előállító gyár a legmodernebb gőzdesztillálógépekkel van felszerelve s borpincéinek cementhordói körülbelül háromezer hektoliter befogadására vannak beépítve. A budapesti fióküzlet teljesenújonnan berendezett- pincével rendelkezik, Gyöngyösön pedig saját szőlőtelepe és jól berendezett pincészete van az iparvállalatnak. A cég nemcsak az elismert legfinomabb likőröket állítja elő, hanem málna-, meggy-, cseresznyeszörp előállításával is foglalkozik.
Galéria Savaria
Ezenkívül előállít még narancs- és citromszörpöt és a közelmúltban újdonságot hozott forgalomba s az alkoholmentes üdítőitallal, a kitűnő „Erdőgyöngyé“-vel lepte meg a régi vásárlóközönségét. Exportcélokra, Vacuum füstökkel koncentrált mustokat állít elő és a borpárlatokat a legfinomabb borokból főzi, valamint a hírneves magyar konyakot is, amelyet Hungária Rum- és Likőrgyárnév alatt hoz forgalomba. Az üzem az 1920-as évek végén mintegy hatvan családot foglalkoztatott. A cég üzeme az ország egyik legjobb borászatának és szeszfőzésének székhelye volt.
Kádár Kálmán cukrász, aki 1895-ben alapította előkelő üzletét, nagy feltűnést keltett ízléses külön szobában elhelyezett cukorka-, bonbon- és süteményhegyeivel. KádárKálmánt nem kell külön bemutatnunk, mert hiszen cukrászdája már régóta a legelőkelőbb és legszebb nevet vitta ki magának a megyében. Cukrászkészítményei, kitűnő bonbonjai vetekednek a főváros bármelyik előkelő cukrászdájának produktumaival. A cég egyik legkeresettebb specialitása a „zúzmara“.
Forrás: Kádár Kálmán Cukrászda Facebook oldala
Sárossy Imre olajmalomtulajdonos (Szolnok, Thököly-út hét) hajaló- és tisztítógépet állított ki, amely Sárossy-féle szabadalom. Sárossy hajalógépje már öt éve dolgozik és a közönség legnagyobb megelégedésére annyira tökéletesedett, hogy nemcsak a napraforgó hámozásának és tisztításának követelményeit szolgálja, hanem a keserű és kellemetlen izű magot és anyagot is kiválasztja, amely főként gazdasági szempontból előnyös.
Korabeli hirdetés a Molnárok Lapjában
Az a gazda, aki a Sárossy-féle hajaló- és tisztítógépet használja, körülbelül húsz-harminc százalékkal nagyobb termelést ér el. A Sárossy-cég specialista étolajgyártásban és a kiállításon be is mutatott ilyen étolajjal készített süteményeket, amelyet, a megnyitó ünnepség előkelő vendégei meg is kóstoltak. Ez a kóstoló megértette a vásár közönségével, hogyan nyerte el a malomcég pár esztedő alatt általános népszerűségét.
Bors Lajos okleveles szabász, férfiszabómester (Szolnok, Piac tér, Tolnai-ház) sátrával az első pillanattól kezdve nagy tetszésre talált a vásár férfiközönsége körében, amely hosszú időn át gyönyörködött a remek szabású és a legkényesebb ízlést is kielégítő kiállított öltözékekben. A megye előkelőségeinek legnagyobb részt Bors Lajos szabómestert keresi fel, ahol valódi angol szövetraktár áll nagy választékban a megrendelő rendelkezésére.
Kiss Károly és Társa, szűcsök (Szolnok, Fő tér Gorove-utca tizenkettő) különböző szőrmékből, bundákból összeállított kiállításaméltó elismerésben részesült a kiállításközönsége körében. Pesanik bőrből Katzer-féleszisztéma szerint összeállított, amerikai oposomgallérral díszített bundája a kiállításegyik legszebb darabja. A kitűnő cég kreációi, amelyeket festői csoportosításban helyezett el, valóban szemetgyönyörködtetők voltak. Marmota bundái, színházi belépői, silskin kabátjai mind egyenként valóságos remekei a szűcsművészetnek. Sapkáit különösen a szolnoki gazdaközönség keresi. A megyei társadalom előkelő tagjait különösen egy szép báránybőrből készült lengyel bunda érdekelte és igen sokan rendeltek a bégnél az őszi vadászatokra ehhez hasonló bundát és vadászkabátot.
Kiss Károly és Társa szűcscég Miskolcon aranyérmet, Nyíregyházán nagy ezüstérmet nyert s a zsűri ezen a kiállításon is első helyre helyezte készítményeit.
A vásár egyik szenzációja Weiss Ignác rőfök és divatárukereskedő választékos ízléssel rendezett sátra. Szőnyegek, selymek, vásznak, ágyterítők, hazai gyártmányú ágy- és asztalterítők, különböző kézimunkák gazdag változatban találhatók itt. A cég tulajdonosa részt vett az amerikai Kossuth-szoborleleplezésére induló amerikai zarándoklaton is, amelyet egyúttal tanulmányútnak is felhasznált és ottani tapasztalatait, visszatérve Szolnokra, bőségesen gyümölcsözteti üzlete továbbfejlesztésénél.
Bleier Imre órás és ékszerész (Szolnok, Gorove utca 25.) dúsan felszerelt óra- és ékszerraktárának jellegzetesebb áruit mutatja be választékos elrendezésben a kiállításlátogatóinak. Minden fajtájú és márkájú órát találhat itt az érdeklődő és a cégnél kapható ékszerek a legkényesebb ízlést is kielégítik. De nemcsak órák és ékszerek kaphatók a cégnél, hanem különböző optikai eszközök, szemüvegek, látcsövek, amelyek mind a legkiválóbb gyárakból származnak s így tehát a megye közönsége ebben a tekintetben is a legelőnyösebben ennél a cégnél fedezheti szükségletét.
Kapcsolódó rendezvényként augusztus 15-én vármegyei tenyészállat kiállítás is várta a látogatókat.
Ekkor tartották meg a Szolnoki Művészegyesület tagjai is évi tárlatukat.
Színházi Élet tudósítása 1928 nyarán
Augusztus 19-én és 20-án a Vármegyeházán az Ipartestületek Országos Szövetsége rendezte meg országos kongresszusát, amelyen az ország valamennyi ipartestülete képviseltette magát. A szakmai testületek az aktuális ipari érdekeket érintő kérdésekről tárgyaltak.
Kis Újság korabeli híradása
Forrás:
Fontos kérdésekről tanácskozik a szolnoki iparosnagygyűlés. Kis Újság, 1928.08.04.
Megnyílt Szolnokon a Vármegyei Ipari és Mezőgazdasági Kiállítás. Nemzeti Újság, 1928.08.14.